אבחון מוקדם של גלאוקומה הוא הדרך הטובה ביותר למניעת עיוורון ופגיעה בראייה וזאת מכיוון שלמחלת העיניים אין תסמינים מקדימים עד לשלב בו כבר חלה פגיעה בראייה.

ישנם מספר לא מבוטל של גורמים למחלת הגלאוקומה: גיל, יתר לחץ דם, ניתוחי עיניים ועוד. גורם הסיכון המשמעותי ביותר אשר מאפיין חלק ניכר מהחולים בגלאוקומה הוא לחץ תוך-עיני גבוה (לקריאה נוספת). ישנם שני סוגים עיקריים של גלאוקומה: גלאוקומה פתוחת זווית וגלאוקומה זווית סגורה. האבחנה בין שני הסוגים הללו הכרחית, מכיוון שדרכי הטיפול בכל אחת מהן שונה לחלוטין.

סוג הגלאוקומה אופן הטיפול
גלאוקומה סגורת-זווית תטופל לרוב באמצעות טיפול כירורגי מתאים
גלאוקומה פתוחת זווית תטופל בדרך כלל על ידי תרופות להורדת הלחץ התוך-עיני

» מידע נוסף אודות סוגי גלאוקומה ואופן הטיפול

מחלת הגלאוקומה פוגעת על פי רוב בשתי העיניים ובדרך כלל עין אחת נפגעת לפני רעותה. כאמור, לרוב לא מופיעים סימפטומים בשלב הראשון של המחלה, אולם ככל שהמחלה מתפתחת, החולה בגלאוקומה ירגיש בירידה בראייה באופנים הבאים:

גלאוקומה הינה מצב כרוני (מתמשך) המצריך בקרה וטיפול למשך כל החיים. חשוב שהחולים בגלאוקומה ירכיבו יחד עם רופא העיניים שלהם את תוכנית הטיפול המתאימה ביותר עבורם.

כיצד ניתן לזהות גלאוקומה?

על מנת לזהות הימצאות של מחלת הגלאוקומה רופא העיניים יבצע את הבדיקות הבאות:

  • בדיקת חדות ראייה - על ידי בדיקת יכולת זיהוי מספרים וצורות בגדלים שונים המופיעים על לוח בדיקה במרחק קבוע.
  • בדיקת שדה ראייה - בדיקה זו מודדת את הראיה הפריפרית (הצדדית), שהיא הראשונה שנפגעת בגלאוקומה. יש לבצע את הבדיקה כל ארבעה עד שנים-עשר חודשים.
  • טונומטריה - זוהי בדיקה סטנדרטית הבודקת את הלחץ התוך-עיני. ישנם סוגים שונים של בדיקת טונומטריה. סוג אחד משתמש באור כחול כדי למדוד לחץ. סוג אחר נקרא "משב אוויר" (air puff), בו מודדים את התנגדות העין למשב אוויר.
  • הרחבת אישון - בדיקה זו מאפשרת לרופא העיניים תצפית טובה יותר על סימני נזק בעצב הראייה. לשם ביצוע הבדיקה, על רופא העיניים להזליף טיפות לעיניים לשם הרחבת האישונים. יש להמתין כ 20 דקות לאחר הזלפת הטיפות כדי שהאישונים יתרחבו. לאחר הבדיקה, יתכן שחדות הראיה תיוותר מעורפלת למספר שעות.
  • אמצעי הדמייה - כגון OCT מאפשרים להבחין בנזק לעצב הראייה ולרשתית כתוצאה מגלאוקומה בשלב מוקדם יותר. בנוסף, אמצעי ההדמייה מאפשרים קבלת נתונים כמותיים (לא תלויים בשיתוף פעולה ואובייקטיבים) שחשובים מאוד לצורך מעקב אחר המחלה. בשנים האחרונות פותחו מכשירים חדישים שמצלמים את עצב הראייה והרשתית ומשפרים את יכולת האבחון המוקדם. בשירות הגלאוקומה אנו משתמשים לדוגמא במכשיר ה OCT שמצלם בעזרת קרן לייזר את הרשתית ליד עצב הראייה ונותן הערכה של כמות סיבי העצב הקיימים. על-ידי השוואה של כמות זו לכמות בעיניים בריאות ניתן לדעת האם קיימת התחלה של גלאוקומה. בנוסף, על-ידי מעקב לאורך זמן עם צילומי OCT חוזרים ניתן לראות אם יש שינוי – ירידה בכמות סיבי העצב – דבר המעיד על תהליך של מחלת הגלאוקומה וצורך בטיפול.
  • שימוש במצלמה - אמצעי נוסף העומד לרשותנו הוא מצלמה המצלמת את עצב הראייה באופן תלת-מימדי. באמצעות משקפיים מיוחדים ניתן לראות את התמונה בהגדלה גדולה מאד ובתלת-מימד. אנחנו משלבים במעקב אחר חולי גלאוקומה או אנשים החשודים כחולי גלאוקומה צילומים אלה. כשמומחה גלאוקומה משווה תמונה עדכנית לתמונה שצולמה בעבר, ניתן לגלות שינוי בעצב הראיה בשלב יותר מוקדם ממה שניתן בבדיקת העיניים הרגילה.
מכשור מתקדם לצורך זיהוי גלאוקומה מכשור מתקדם לצורך זיהוי גלאוקומה מכשור מתקדם לצורך זיהוי גלאוקומה

גילוי מוקדם של גלאוקומה באמצעות סריקה ממוחשבת של העין

הטיפול הטוב ביותר בגלאוקומה הוא גילוי מוקדם המאפשר לאבחן ולעצור את הגלאוקומה לפני שנוצר נזק קבוע. על מנת לזהות סימנים מוקדמים למחלת הגלאוקומה מומלץ לעבור בדיקת עיניים ובמידת הצורך להשלימה באמצעות סריקה ממוחשבת של הרשתית. סריקה זו מאפשרת לאבחן שינויים קלים ביותר בהתפתחות הגלאוקומה ולהתחיל בטיפול מתאים על מנת למנוע נזק נוסף של הגלאוקומה.

הרשתית הינה החלק הפנימי ביותר של העין. היא מורכבת ממספר שכבות ומתפקדת כ"פילם" של מצלמה. העדשה של העין ממקדת דמויות ע"ג הרשתית, בדיוק כמו שעדשה של מצלמה ממקדת דמויות ע"ג ה"פילם". התמונות המתקבלות על הרשתית מועברות למוח ע"י עצב הראיה וכך אנו רואים.

לשם ביצוע סריקה מתקדמת ביותר של הרשתית, משתמשים במכשיר חדשני ללא קרינה, הסורק את הרשתית ואת עצב הראייה ומפיק תמונה דו ממדית או תלת ממדית של הרשתית. ישנם כמה סוגי מכשירים המבצעים סריקה זו והנפוץ ביניהם הוא מכשיר ה-Optical Coherence Tomography) OCT). מכשיר זה פועל באמצעות טכנולוגיה מתקדמת ביותר המאפשרת לבצע את הבדיקה ללא מגע בקרנית, ובכך נמנעת אי נוחות מהנבדק.

הסריקה נמשכת דקות ספורות בלבד, היא בטוחה לחלוטין ואינה גורמת כל נזק לעין. היתרון העיקרי של סריקה ממוחשבת הוא בכך שהיא מספקת מפה המפרטת בדיוק רב את מקום הנזק באזורים השונים של השכבה העצבית בעין ואת מידת חומרתם. כך יכול הרופא להעריך בצורה הטובה ביותר את מצב המבנים של העין ולזהות בעיות, תהליכים ושינויים בשלב מוקדם מאוד, טרם הגעתם למצב מתקדם. התמונה המתקבלת מהרשתית באמצעות מכשיר ה-OCT היא חתך ישיר ואופקי של הרשתית המדגים את כל שכבותיה.

הדמיה ישירה אופקית נקראת כך מכיוון שהיא מאפשרת לרופא להתבונן בצורה ישירה הן על חתך של הרשתית המדגים את כל שכבותיה והן על עצב הראייה ולמדוד באופן מדויק את מאפייניהם.

הסריקה הממוחשבת מאפשרת לבצע שלוש בדיקות לגלאוקומה:

  1. בדיקת Retinal Nerve Fiber Layer) RNFL) - בדיקה המגלה את עובי השכבה הנושאת את סיבי העצב לראש עצב הראייה. כאשר קיימת גלאוקומה, עובי שכבה זו יורד בהדרגה.
  2. בדיקת עובי מקולרי - בדיקה המגלה את מצב ועובי המקולה – החלק של הרשתית המאפשר ראייה מרכזית. מצב בו המקולה הופכת דקה יותר יכול להוות סימן להתקדמות של מחלת הגלאוקומה.
  3. בדיקת ראש עצב הראייה - בדיקה המציגה את מבנה ראש עצב הראייה בכניסתו לרשתית.
בדיקת Retinal Nerve Fiber Layer) RNFL)

בדיקת Retinal Nerve Fiber Layer) RNFL)

בדיקת עובי מקולרי

בדיקת עובי מקולרי

בגלאוקומה ה"קיעור" של העצב גדל. הסורק הממוחשב הוא היחיד המספק תמונות אלו ובכך הוא מהווה את האמצעי האולטימטיבי להדמיה מדויקת ולמעקב נאות של הגלאוקומה. סריקה ממוחשבת מציעה את היתרון האולטימטיבי לחולי גלאוקומה שכן גילוי מוקדם הוא הטיפול הטוב ביותר למחלה. גילוי מוקדם מאפשר לרופא לטפל בטרם נוצר נזק קבוע. סריקה באמצעות OCT נותנת לרופא מידע מדויק ואיכותי על העין, דבר שאינו מתאפשר בטכנולוגיה אחרת.

לסיכום: אם יש לך גלאוקומה או אתה עומד לפתח גלאוקומה, סריקה ממוחשבת במכשיר ה- OCT מאפשרת לרופא שלך לעקוב בקפידה אחר שינויים קלים ולהגיב בהתאם.

ד"ר אודרי קפלן-מסאס ופרופ' קרסו בתוכנית על גלאוקומה: אבחון, סוגים וטיפול מומלץ לגלאוקומה

לקריאה נוספת: הגנבת השקטה (כתבה מ"לאישה") - כתבה על חשיבות האבחון המוקדם של מחלקת הגלאוקומה, מאת אסנת עופר, במדור בריאות של מגזין לאישה.

'ד"ר

נכתב על-ידי: ד"ר קפלן-מסאס אודרי
רופאת עיניים, מנתחת בכירה, מומחית לקטרקט ולגלאוקומה.
ד"ר קפלן מסאס מנהלת את המרכז לקטרקט וגלאוקומה בתל אביב ובהרצליה ואת המרכז החדש לעין יבשה.

(עדכון אחרון: 27/01/2020)

חברות הביטוח עימן אני עובדת:

הראל ביטוח
הראל ביטוח
כללית מושלם
כללית מושלם
הפניקס
הפניקס
דיקלה ביטוח
דיקלה ביטוח
קופ
קופ"ח מכבי
מנורה ביטוח
מנורה ביטוח
משמשת כיועצת בקופת חולים מאוחדת קופת חולים מאוחדת וקופת חולים לאומית קופת חולים לאומית
» זימון תור אצל ד"ר אודרי קפלן-מסאס «
מרפאה בתל-אביב

מרפאה פרטית וכללית מושלם

רחוב דניאל פריש 3, בניין המגדל, קומה 10, ת"א


טלפון אנושי מקצועי 24/7:

03-6540400


יועצת של מרבית הביטוחים וקופ"ח , למעט מכבי
שמקבלת בהרצליהלקביעת תורים "און ליין" נא ללחוץ כאן
מרפאה בהרצליה

מרפאת מכבי וכללית מושלם

רחוב גלגלי פלדה 6, כניסה ב' קומה 3, הרצליה


לקביעת תור לחברי קופ"ח מכבי:

09-8848111 או 3555*

לקביעת תור לחברי קופ"ח כללית מושלם:

09-9770400לקביעת תורים "און ליין" נא ללחוץ כאן