בשנים האחרונות נהנים רבים מחולי הגלאוקומה המטופלים אצלי מיתרונותיו של טיפול טרבקולופלסטי באמצעות לייזר סלקטיבי (SLT).

טיפול בלייזר SLT

מהו טיפול בלייזר SLT?

טיפול לייזר SLT לגלאוקומה הינו טיפול חדשני בלייזר קר, המאפשר הפחתה בשימוש בתרופות ושיפור מיידי במצב הרפואי של החולה. הטיפול בלייזר סלקטיבי (SLT) יצר מהפכה בטיפול בגלאוקומה.

מהתבוננות בתוצאות שמתי לב שהטיפול מתאים לטווח רחב יותר של מטופלים מאלה שנהוג היה לקחת בחשבון. במאמר זה אציג עשרה סוגי מטופלים שלייזר SLT יכול להתאים להם:

1. טיפול ב SLT כתחליף להזלפת טיפות

מהתבוננות בהצלחות בטיפול ב-SLT, ברור לי שההצלחה גבוהה יותר ככל שמשתמשים בטיפול בשלב מוקדם יותר של המחלה. זה נכון לגבי רוב הטיפולים. במקרה של מטופל עם גלאוקומה מתקדמת, שאינו מגיב לתרופות וזקוק לניתוח טרבקולקטומי או להשתלת נקז כדי לאזן את הלחץ התוך עיני, טיפול ה- SLT לא תמיד מתאים.

טיפול באמצעות SLT מתאים יותר כתחליף טיפות עיניים בחולים שהשימוש בטיפות עיניים הוא בעייתי עבורם ויחד עם זאת הלחץ התוך עיני שלהם מאוזן. לדוגמא: מטופל בן 75 במצב שבין חשד לגלאוקומה בסיכון גבוה לבין גלאוקומה פתוחת זווית ראשונית. גם אם טיפות העיניים הן בעלות תופעות לוואי מינימליות, עדיין איכות חייו ניזוקה מהצורך לזכור להזליף את הטיפות בזמן.

כדאי לקחת בחשבון את יתרונות ה SLT כמאזן לחץ, בשל אחוזי הסיכון הנמוכים מאוד של הטיפול. פרוצדורת הלייזר יכולה בהחלט להחליף טיפות ולהחזיר את חייו של המטופל לסדרם.

2. SLT כטיפול המתאים למטופלים בעלי אורח חיים פעלתני

במקרים בהם טיפול ה- SLT יכול להחליף לחלוטין את הטיפול התרופתי, יש לציין, את הפטור מתלות בתרופות וכן את היתרונות האחרים בטיפול חד פעמי. ידוע כי הנפקת המרשמים, רכישת התרופות, עמידה בלוח זמנים יומיומי של הזלפת טיפות מגבילים את המטופלים, במיוחד אם הם עובדים ופעילים. טיפול בלייזר SLT מונע את כל ההתעסקות באלו ומהווה פתרון מצויין עבור מטופלים פעילים.

3. SLT כטיפול ראשוני

הטיפול ב SLT משמש בדרך כלל כתחליף לטיפול שנכשל מסיבות של חוסר יעילות, תופעות לוואי או סיבוכים אחרים. כדאי לזכור שהוא מהווה גם אופציה מצויינת כטיפול ראשוני בגלאוקומה בשל יתרונותיו כטיפול נוח, בעל תאימות וסבילות גבוהות ומציע יעילות דומה לזו של טיפות העיניים.

4+5. במקרים של טיפול SLT מוצלח בעבר... ובמקרים של טיפול SLT לא מוצלח בעבר

אחד היתרונות של SLT הוא שההליך הוא הליך הדיר (ניתן לחזור עליו שוב ושוב). טיפול ה-SLT החליף בעיקר את טיפול ה-ALT (טרבקולופלסטי באמצעות לייזר ארגון), שהבטיח יעילות דומה אך מבחינת פולשנות, הוא עירב את הרקמה דמויית המסננת הקרובה לקשתית (trabecular meshwork) ולכן לא היה הליך הדיר. טיפול ה-SLT מוצלח מאוד כהליך חוזר. מטופלים שהגיבו לטיפול היטב בפעם הראשונה יכולים לצפות לתגובה טובה גם בפעם השנייה והשלישית, אם כי תוצאה טובה של הטיפול בפעם הראשונה לא בהכרח מנבאת הצלחה בטיפולים החוזרים. עם זאת, הליך SLT חוזר יכול להיות יעיל גם במטופלים שלא הגיבו אליו בפעם הראשונה. לכן טיפול זה יוצא כטיפול חוזר גם למי שהגיב אליו היטב וגם למי שלא הגיב אליו. ראוי לשים לב, שתכונה זו ייחודית ל SLT – בדרך כלל מטופלים שלא הגיבו לסוג מסוים של טיפות לא יגיבו לו גם בהמשך.

6. טיפול משלים להזלפת טיפות

מחקרים שבוצעו על מטופלים רבים הסובלים מגלאוקומה מצאו כי שילוב של סוג טיפות נוסף בטיפול התרופתי מוריד בדרך כלל את הלחץ התוך עיני בעוד 2-3 מ"מ כספית, ללא קשר לסוגי הטיפות. עם זאת, תוספת של תרופה נוספת, על אף הירידה בלחץ, מפחיתה גם את התאמת הטיפול וההיענות לו ועלולה ליצור תופעות לוואי או אי סבילות של משטח העין, כך שאצל רוב המטופלים הרווח הוא אפסי. במקרה כזה ה SLT הוא טיפול אידיאלי, כי הוא יוצר הפחתה נוספת בלחץ ללא הסיכונים שבנטילת תרופה נוספת.

7. כאשר קיים חשש לאי התאמה של הטיפול התרופתי למטופל

כאשר קיים מראש חשש להתאמת הטיפול התרופתי למטופל, כדאי, כטיפול ראשוני, לפנות ללייזר. מחקרים מראים כי 40% מהמטופלים מחמיצים מדי פעם את הזלפת הטיפות, או משתמשים בהן בצורה לא נכונה. ניתן לעזור לחולים אלה להשיג איזון בלחץ התוך עיני בעזרת הטיפול בלייזר SLT.

8. מטופלים לאחר ניתוחים בעלי פולשנות מזערית (MIGS)

ניתוח זעיר (MIGS), ניתוח בעל פולשנות מזערית המבוצע כניתוח משולב עם ניתוח קטרקט, משיג בדרך כלל תוצאות טובות של ירידה בלחץ התוך עיני. אם לאחר הניתוח הלחץ נותר דומה, כדאי להמתין מספר חודשים כדי להיות בטוח שהלחץ אינו תוצאה של דלקת או תגובה לסטרואידים. לאחר תקופה של 6 חודשים, אם הלחץ התוך עיני לא משתנה, זה הזמן לתכנית טיפול חדשה וטיפול בלייזר SLT מהווה אופציה מצוינת. SLT יכול לתרום להפחתה נוספת של הלחץ גם לאחר ניתוחי בעלי פולשנות מזערית כמו ניתוח טרבקטום, XEN ועוד.

9. מטופלים שאינם חולי גלאוקומה ופתחו אי סבילות לסטרואידים

מטופלים רבים לא סובלים מגלאוקומה אבל מסיבה כזו או אחרת מקבלים טיפול מקומי בזריקות סטרואידים רבות, כמו חולים בבצקת מקולרית סוכרתית. חולים אלה יכולים לפתח חוסר סבילות לסטרואידים בצורה של לחץ תוך עיני גבוה עקב הטיפול בסטרואידים. במקרים כאלה, SLT יכול להוות אלטרנטיבה טובה לטיפול בטיפות או ניתוח להורדת לחץ.

10. מטופלים בעלי גלאוקומה זווית צרה, לאחר טיפול אירידוטומיה

אמנם מקובל לחשוב שטיפול בלייזר SLT מתאים רק לבעלי גלאוקומה זווית פתוחה אך גם בעלי גלאוקומה זווית צרה שעברו הליך אירידוטומיה בלייזר ועדיין סובלים מלחץ לא מאוזן יכולים להיעזר בו. מחקרים מראים שבמקרים אלה SLT יעיל במידה שווה לטיפול תרופתי.

'ד"ר

נכתב על-ידי: ד"ר קפלן-מסאס אודרי
רופאת עיניים, מנתחת בכירה, מומחית לקטרקט ולגלאוקומה.
ד"ר קפלן מסאס מנהלת את המרכז לקטרקט וגלאוקומה בתל אביב ובהרצליה ואת המרכז החדש לעין יבשה.

(עדכון אחרון: 05/09/2019)

חברות הביטוח עימן אני עובדת:

הראל ביטוח
הראל ביטוח
כללית מושלם
כללית מושלם
הפניקס
הפניקס
דיקלה ביטוח
דיקלה ביטוח
קופ
קופ"ח מכבי
מנורה ביטוח
מנורה ביטוח
משמשת כיועצת בקופת חולים מאוחדת קופת חולים מאוחדת וקופת חולים לאומית קופת חולים לאומית
» זימון תור אצל ד"ר אודרי קפלן-מסאס «
מרפאה בתל-אביב

מרפאה פרטית וכללית מושלם

רחוב דניאל פריש 3, בניין המגדל, קומה 10, ת"א


טלפון אנושי מקצועי 24/7:

03-6540400


יועצת של מרבית הביטוחים וקופ"ח , למעט מכבי
שמקבלת בהרצליהלקביעת תורים "און ליין" נא ללחוץ כאן
מרפאה בהרצליה

מרפאת מכבי וכללית מושלם

רחוב גלגלי פלדה 6, כניסה ב' קומה 3, הרצליה


לקביעת תור לחברי קופ"ח מכבי:

09-8848111 או 3555*

לקביעת תור לחברי קופ"ח כללית מושלם:

09-9770400לקביעת תורים "און ליין" נא ללחוץ כאן